• https://www.facebook.com//cetinkayaahsapoyma
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905422161083
  • https://www.twitter.com/cetinkayaahsap
  • https://www.instagram.com/cetinkaya_ahsap_oyma
  • https://www.youtube.com/channel/UCzFr1dRWPIZ2054SaOxPmIA
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çetinkaya-ahşap

Minber Nedir

Minber Nedir ?

 Arapça adı nebr isminden gelen minber sözcüğü, “kaldırma”, “yükseltme” anlamlarına gelir. Genelde camilerde hatibin hutbe okurken daha iyi görülmek ve sesini camii cematine daha iyi duyurmak üzere çıktığı basamaklı mimari camii unsurdur. Anadolu’da, Selçuklulardan günümüze kadar farklı tarzda yapılan minberler, cami, mescit ve namazgahlarda kullanılmaktadır. Camilerde, ibadet alanının kıble tarafına ve mihrabın sağına konulan minber, camilerin en fazla süslenen bölümlerin başında gelir.

 minber nedir

Minberin Bölümleri Nelerdir
Kaide: Minberin üzerinde bulunduğu alan  tek sıra veya birkaç sıra bordür ve silmelerden oluşan tabanlıktır.
Giriş: Minberlerin basamak başlangıcından itibaren kemerli açıklık şeklinde düzenlenen ve minbere geçişi sağlayan bölümdür. Biçim açısından taçkapıya benzetilen minber girişlerinde de kitabelik yer almaktadır.

 minber böölümleri


Aynalık altı Bölümü/Süpürgelik: Minber kaidesinin hemen üzerinde yükselen aynalık altı bölümü Osmanlı Erken Dönem sonlarında kemerli açıklıklara dönüşmüştür. Özellikle Osmanlı Dönemi minberlerinde karşımıza çıkar.

 minber aynalığı

Yan Aynalıklar: Gövdeyi oluşturan ve minberlerin yan yüzlerinin form özelliğinden dolayı üçgen olan geniş alanın adıdır. Yan aynalıklar minber basamaklarını aralarında saklayan dekoratif mimari ögedir.


Korkuluk: Minberi iki yanından sınırlandıran ve merdivenleri kuşatan elemandır. Minberlerde iki korkuluk düzenlemesi görülür. Bunlar basamak(merdiven) korkulukları ve köşk korkuluklarıdır. Basamak korkulukları minber basamakları yükseltisi boyunca iki yandan birbirine paralel oluşturan, belirli bir düzeye kadar yükseltilerek basamakları sınırlayan ögeye denir. Köşk korkulukları köşkün doğu ve batı cephesinden köşk tabanından belirli bir düzeye kadar yükseltilen mimari ögedir.


 korkulukMinber Köşebent: Minber korkuluğu ile giriş sövelerini birbirine bağlayan köşelerde estetik amaçla yapılmış küçük süslü unsurdur.
 minber köşebenti 

Geçit: Geçit, minberin cami mekanında oluşturduğu dikey yöndeki bölünmeyi hafifletmek amacıyla yapılan işlevsel nitelikli mimari ögedir.
Geçit üstü panosu: Geçit bölümünün hemen üzerinde yer alan dikdörtgen panodur. Yüzeyi sade bırakıldığı gibi, dönemine uygun olarak süslenen örnekler de mevcuttur.
Köşk altı panosu/Süpürgelik: Genellikle yüksek olan minberlerde karşımıza çıkar. Geçit üstü panosunun üzerinde yer alan dilimli kemerli açıklık şeklinde düzenlenen bölümdür.
Köşk: Minberin en üst bölümünde taht olarak da adlandırılan dört taşıyıcı ile yükseltilen bölümdür. Minber, hatibin tüm cemaati en iyi görebildiği üzerinde oturabileceği bir mimari ögedir.
 
 
 
 

Yorumlar - Yorum Yaz